Buty ślubne – co warto wiedzieć

yesfestpl_konsultantślubny_poznań_butyślubne_68

Buty ślubne – co warto wiedzieć

 

Ten najważniejszy krok zrób…w wygodnych butach

 

Wesele to niewątpliwie jedna z najdłuższych i najintensywniejszych tanecznych nocy w naszym życiu. Para młoda rozpoczyna zabawę pierwszym tańcem i zazwyczaj jako ostatnia schodzi z parkietu. Przeciętnie zabawa weselna trwa od 10 do12 godzin. Jak zatem dobrać buty, by przetańczyć całą noc bez obawy o odciski i otarcia?

 

Moda czy wygoda?

Odwieczny dylemat panny młodej to decyzja o wyborze obuwia na wesele. Każda z nas pragnie, by buty były idealnym dopełnieniem ślubnej kreacji, a jednocześnie pozwoliły na komfortową zabawę weselną. Czy możliwe jest połączenie perfekcyjnego wyglądu i wygody?

Oczywiście, najważniejsze to nie spieszyć się i przymierzyć nawet kilkadziesiąt par, by znaleźć tę idealną. Jeśli obuwie sprawia nam dyskomfort już na etapie mierzenia, to nie ma sensu łudzić się, że uda się nam je rozchodzić. But musi idealnie przylegać do stopy, nie ocierać skóry i zapewniać stabilne podparcie. Ważne aspekty to także elastyczna podeszwa i przewiewny, najlepiej naturalny materiał.

Panie, dla których obcasy to obuwie niemal codzienne, nie będą miały większego problemu ze znalezieniem ślubnego obuwia. Większy problem mają panie, które nie wyobrażają sobie wyjścia z domu na obcasach. Uważam, że tej sytuacji nie ma sensu narażać się na dyskomfort i stres przed upadkiem. Bogata oferta ozdobnych balerinek oraz butów na delikatnym podwyższeniu z pewnością umożliwi znalezienie wymarzonej pary, która będzie kompromisem między wygodą a elegancją. Ważne jest, by wybierając obuwie na niskim obcasie, zdecydować się na takie, które nie skraca optycznie nogi np. poprzez pasek zapinany wokół kostki.

Jeśli na co dzień nie jesteś w stanie wytrzymać w szpilkach nawet kilku godzin, ale w dniu swojego ślubu  chciałabyś koniecznie  dodać sylwetce smukłości, to dobrym rozwiązaniem może być zakup dwóch par obuwia. Pierwszej na samą ceremonię i np. początek wesela, a drugiej, wygodniejszej na pozostałą część zabawy.

Generalnie zabranie drugiej, awaryjnej pary obuwia polecam zawsze wszystkim paniom, nawet tym, które zakładają, że w szpilkach bez problemu przetańczą całą noc. Warto mieć w zanadrzu parę, która chociaż na chwilę pozwoli naszym stopom odpocząć w innej pozycji.

 

Profesjonalne buty do tańca

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się zakup profesjonalnych  butów przeznaczonych do tańca. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu zapewniają mniejsze zmęczenie stóp i lepsze podparcie stopy. Decydując się na ten rodzaj obuwia, zdecydowanie warto zainwestować w buty szyte na miarę. Pozwoli to na idealne dopasowanie do naszej stopy, a dodatkowo stworzy możliwość wyboru kolorystyki i indywidualnych dodatków np. kamyczków.

 

Minus butów tanecznych to cienka, wykonana ze skóry podeszwa – trzeba bardzo uważać, by nie dopuścić do jej przemoczenia.

 

Dodatkowe centymetry dla pana młodego

Kulturowe przyzwyczajenie sprawia, że większości par zależy na przynajmniej równym wzroście małżonków. Paniom, które nie chcą wyglądać na wyższe od swoich partnerów, a jednocześnie nie chcą  rezygnować z obcasów i eleganckiej fryzury, która dodaje nierzadko nawet kilka centymetrów, polecam zainteresowanie się coraz popularniejszym obuwiem podwyższającym dla mężczyzn. Na rynku znajduje się obecnie kilka firm, które oferują obuwie męskie ze specjalnie zaprojektowaną wkładką podwyższającą. Wyższy zapiętek sprytnie ukryty w konstrukcji buta jest praktycznie niewidoczny, a dodaje panom nawet 7 cm wzrostu (dokładna liczba cm zależy od modelu i rozmiaru buta).  Niektórym panom początkowo założenie tego rodzaju butów wydaje się wstydliwe i niemęskie. Wiem jednak z doświadczenia, że po obejrzeniu obuwia ich obawy znikają, bowiem buty te wyglądają niemal tak samo jak obuwie standardowe. Z uwagi na brak przyzwyczajenia panów do obuwia na podwyższeniu rekomenduję jednak, by przed weselem przynajmniej kilka razy założyć je i pochodzić np. po domu. Pozwoli to stopniowo przyzwyczaić się do ich specyficznego wyprofilowania i zapewni panu młodemu wygodę i komfort podczas wesela.

 

Apteczka dla stóp

Gdy mamy już wybrane obuwie, warto pamiętać również o zabezpieczeniu na wypadek otarcia stopy. Warto pokusić się o skompletowanie swoistej apteczki dla stóp. O jej przechowanie można poprosić np. świadkową. Przydać mogą się m.in. plastry opatrunkowe, specjalistyczne plastry i sztyfty chroniące przed otarciem np. Compeed, a także spraye chłodzące, przynoszące ulgę zmęczonym stopom.

Oczywiście wszyscy liczymy na to, że nasze buty będą  najwygodniejsze na świecie i perfekcyjnie zdadzą egzamin weselnej zabawy, jednak warto wziąć pod uwagę, że wielogodzinny taniec może okazać się dla naszych stóp sporym wyzwaniem. Warto więc zabezpieczyć nasze stopy na różne sposoby, by z uśmiechem na twarzy przetańczyć całą noc.