Zwyczaje i tradycje ślubne

Organizacja Ślubów i Przyjęć Weselnych Yesfest Poznań

Zwyczaje i tradycje ślubne

Zwyczaje, przesądy i obrzędy towarzyszą ślubom i przyjęciom weselnym w całej Polsce, niezależnie od regionu i lokalnych obyczajów. Nadają im kolorytu i stanowią dowód na to jak silna i ważna jest tradycja, także w kontekście organizacji i przeżywania ślubu. Zapraszam w subiektywną podróż po najciekawszych i najpopularniejszych – moim zdaniem – zwyczajach ślubnych. Czy wyobrażacie sobie, aby któregoś z nich zabrakło w trakcie waszego ślubu?

Deszcz monet i ryżu

To chyba jeden z najbardziej rozpowszechnionych zwyczajów ślubnych, który z całą pewnością mieliście okazję obserwować, gdy młoda para opuszcza kościół lub urząd stanu cywilnego. O ile samo zjawisko jest powszechne, o tyle jego sens jest niezwykle ciekawy. Sypiemy nie tylko dlatego, by młodym się powodziło. Otóż, małżonkowie – przynajmniej w teorii – „rywalizują” ze sobą o to, kto zbierze więcej monet. Zwyczaj mówi, że to właśnie ta osoba będzie głową rodziny.

Wejście do lokalu i toast weselny

Kiedy państwo młodzi pojawią się na przyjęciu, tradycyjnym obowiązkiem pana młodego jest przeniesienie przez próg panny młodej – oczywiście na rękach. Zwyczaj ten ma symbolizować miłość i szacunek, z jakim świeżo upieczony mąż będzie otaczał swoją małżonkę do końca ich wspólnych dni.

Kiedy małżonkowie są już wewnątrz, staropolskim zwyczajem, chlebem i solą witają ich rodzice. Potem następuje wzniesienie przez państwo młodych toastu, po którym kieliszki, przerzucone za głową, mają wylądować na podłodze. Oczywiście, kieliszki powinny się potłuc, aby zapewnić młodym szczęście i dobrobyt na nowej drodze życia.

Pierwszy taniec

Śmiało mogę stwierdzić, że jest to najbardziej wzruszający i romantyczny zwyczaj praktykowany na weselach. Jednocześnie, najbardziej stresujący! Kiedy oczy całej rodziny i wszystkich zaproszonych na ślub gości, wpatrzone są w znajdującą się na środku sali parę młodą, której zadaniem jest wykonanie pierwszego tańca, niejedna łezka kręci się w oku. Zarówno państwa młodych, jak i rodziców oraz gości. Ten wyjątkowy moment wymaga szczególnej oprawy i perfekcyjnej organizacji. Wiele par, w celu wywołania jak najlepszego wrażenia, uczestniczy w specjalnych warsztatach, przygotowujących do pierwszego tańca. To doskonały pomysł, który z pewnością zapewni wspaniały efekt w najważniejszym momencie.

Oczepiny

Chyba najbardziej wyczekiwany moment każdego przyjęcia weselnego, w różnych częściach Polski obchodzony na różne sposoby. Stałym elementem każdych oczepin jest rzucanie welonu przez pannę młodą oraz musznika przez pana młodego. Welon starają się złapać obecne na weselu panny, musznik pada „łupem” kawalerów. W ten sposób, na kilka chwil mamy „nową” parę młodą. Oczepinom, które odbywają się o północy, towarzyszy zestaw gier i zabaw, w które włączają się goście weselni, a ich dobór zależy od inwencji organizatorów i prowadzącego. Profesjonalny wedding planner czuwa nad prawidłowym przebiegiem i synchronizacją wszystkich atrakcji, dbając o to, by odbyły się one zgodnie z ustalonym wcześniej scenariuszem.

Źródło: Pinterest.com